Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε ένα ονειρεμένο ματς και έσπασε την έδρα της Ρεάλ για πρώτη φορά φέτος (97-86)

Οι «πράσινοι», παρά τις σημαντικές απουσίες, επέστρεψαν με φόρα μετά τη διακοπή για τα προκριματικά του eurobasket, και έκαναν την καλύτερή τους εμφάνιση στη σεζόν υποχρεώνοντας τη Ρεάλ στην πρώτη της ήττα στο «WiZink Center» με σκορ 97-86, κάνοντας μια τεράστια νίκη στη μάχη για το πλεονέκτημα έδρας!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR με κορυφαίο τον Ματίας Λεσόρ, που οργίασε με ρεκόρ καριέρας μέτρησε 26 πόντους (12/18 δίποντα), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα. Από κοντά και ο αρχηγός Κώστας Σλούκας, πραγματοποίησε το καλύτερό του παιχνίδι εδώ και καιρό με 16 πόντους, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, βάζοντας μάλιστα και μερικά μεγάλα σουτ στην τέταρτη περίοδο.

Ακόμη, 17 πόντους και 7 ασίστ είχε ο Κέντρικ Ναν, ενώ 11 πόντους με 3/5 τρίποντα, δύο από τα οποία «ξέραναν» τους γηπεδούχους στην τελευταία περίοδο, είχε ο συνήθης ύποπτος Μάριους Γκριγκόνις. Από τη Ρεάλ, 18 πόντους είχε ο Γκερσόν Γιαμπουσέλι, ενώ 16 μέτρησε ο Τζάναν Μούσα και 13 ο Φαμπιέν Κοζέρ.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 36-45, 61-67, 86-97