Ο τεράστιος Greek Freak με 41 πόντους σκόρπισε την σκληροτράχηλη Ουκρανία.

Μία διαστημική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο (41π., 9 ριμπ.), οδήγησε την Ελλάδα στη νίκη απέναντι στην Ουκρανία (99-79) και στην 1η θέση του 3ου ομίλου του EuroBasket 2022. Η ομάδα μας έκανε το 4-0 στον όμιλο και κατέκτησε την 1η θέση. Πλέον περιμένει την τελευταία αγωνιστική στον 4ο όμιλο της Πράγας, προκειμένου να μάθει ποιος θα είναι ο αντίπαλός της στη φάση των «16».

Ο Greek Freak στην τρίτη περίοδο σήκωσε κυριολεκτικά στις πλάτες του την νωχελική Ελλάδα του πρώτου ημιχρόνου

Πρώτος αντίπαλος της Ελλάδας στη γερμανική πόλη και στη Mercedes Benz Arena θα είναι η ομάδα που θα τερματίσει στην 4η θέση του Δ’ ομίλου. Δηλαδή -και όπως έχει ως τώρα η κατάσταση- μία εκ των Τσεχίας, Ισραήλ ή Φινλανδίας με στόχο την πρόκριση στα προημιτελικά και στον αγώνα της 14ης Σεπτεμβρίου.

Μέχρι εκείνο το ματς υπάρχει αρκετός δρόμος, το δεδομένο είναι ότι εκεί θα βρίσκεται ο νικητής του αγώνα B2 – A3, με αποτέλεσμα να είναι πολύ πιθανό το συναπάντημα με κάποια εκ των Σλοβενία, Βοσνία, Γαλλία, Τουρκία, Ισπανία.